Skuteczność powództw o ustalenie nieważności umowy kredytu i zasądzenie zwrotu świadczenia nienależnego
Kancelaria adwokacka adw. dr Pauliny Witczak-Bruś odniosła kolejny sukces, wygrywając sprawę o ustalenie nieważności umowy kredytu konsolidacyjnego i zasądzenie od pozwanego Banku na rzecz strony powodowej kwoty przekazanej przez powoda na rzecz pozwanego w wykonaniu nieważnej umowy kredytu konsolidacyjnego - jako świadczenia nienależnego, spełnionego na podstawie nieważnej umowy z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.
Certyfikat Kwalifikacji “Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych”
Adwokat dr Paulina Witczak-Bruś uzyskała kwalifikację "Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych". Walidacja została przeprowadzona zgodnie z wymogami określonymi w Obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 grudnia 2018 roku w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej "Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (M.P. 2018 poz. 1198). Szkolenie zostało zakończone egzaminem, z którego adw. dr Paulina Witczak-Bruś uzyskała ocenę bardzo dobrą. Instytucją certyfikującą była Konfederacja Lewiatan.
Szkody wyrządzone przez preparat AQUAfilling Bodyline
Zarządzająca kancelarią adw. dr Paulina Witczak-Bruś, specjalizująca się w prawie medycznym, prowadzi postępowania o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody wyrządzone przez preparat AQUAfilling Bodyline – wykorzystywany do zabiegu powiększania piersi. Preparat AQUAfilling Bodyline (występujący także pod nazwą: Los Deline) podany w miejsce poddane zabiegowi dewastuje okoliczne tkanki i trwale uszkadza mięśnie – powodując migrację preparatu, zrosty i zwapnienia, co powodować może trwały uszczerbek na zdrowiu. Informujemy, iż kancelaria prowadzi postępowania pozostając w ścisłym kontakcie z biurem Rzecznika Praw Pacjenta.
adw. dr Paulina Witczak-Bruś stałym mediatorem przy Sądzie Okręgowym z prawa medycznego
Adwokat dr. Paulina Witczak-Bruś została wpisana na listę stałych mediatorów sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie oraz na listę prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie. Zarządzająca kancelarią, adw. dr Paulina Witczak-Bruś specjalizuje się w prowadzeniu mediacji dotyczących prawa medycznego; prawa i postępowania cywilnego oraz prawa gospodarczego.
Uroczysta Promocja Doktorska WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego
"Sondeo ac polliceor" - po bardzo długiej przerwie, sentencja ta ponownie zabrzmiała w auli Collegium Novum w dniu 10 grudnia 2021 roku, podczas uroczystej promocji doktorskiej dla Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Adwokat dr Paulina Witczak-Bruś w promocji doktorskiej uczestniczyła wraz z promotorem prof. dr hab. Andrzejem Zollem - promocji dokonywał rektor prof. dr hab. Armen Edigarian.
Specjalizacja Medyczna – Prawo Medyczne i Bioetyka
Zarządzająca kancelarią, adw. dr Paulina Witczak-Bruś ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, studia podyplomowe Prawo Medyczne i Bioetyka, z wynikiem bardzo dobrym. Adwokat Paulina Witczak-Bruś przygotowała pracę pod tytułem: "Dopuszczalność wyrażenia zgody na świadczenie medyczne przez pełnomocnika". Studia podyplomowe „Prawo medyczne i bioetyka” organizowane są na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Katedrę Prawa karnego oraz działający w ramach Katedry Zakład Bioetyki i Prawa Medycznego. Cel studiów stanowi zapoznanie uczestników z organizacją systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym zasadami finansowania świadczeń zdrowotnych, prawami i obowiązkami pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia, a także zasadami ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej.
X Kongres Prawa Medycznego
Adw. dr Paulina Witczak-Bruś, w dniach 2-3 grudnia 2021 roku, wzięła udział w X Kongresie Prawa Medycznego organizowanym przez Polskie Towarzystwo Medyczne. Podczas kongresu przedstawione zostały najnowsze zagadnienia prawa medycznego i bieżące zmiany w prawie. Podczas Kongresu Rzecznik Praw Pacjenta RP przedstawił nowy model rekompensaty roszczeń pacjentów. Dyskusje dotyczyły również tymczasowego zawieszenia prawa wykonywania zawodu lekarza; odpowiedzialności prawnej lekarzy rezydentów i odpowiedzialności karnej ordynatora oddziału za pracę zespołu lekarskiego.
Właśnie ukazała się książka Jakuba Korusa „Surogatki. Historie kobiet, które rodzą po cichu”. Adw. dr Paulina Witczak-Bruś, udzieliła autorowi wywiadu i występuje w książce w roli eksperta z zakresu prawa karnego, prawa medycznego i surogacji
Dziennikarz „Newsweeka” Jakub Korus przedstawia czytelnikom europejskie podziemie surogacyjne. Autor prowadząc dziennikarskie śledztwo, dociera do surogatek i rodzin adopcyjnych, rozmawia również z pośrednikami surogacyjnymi. Książka ilustruje skalę i instytucjonalność macierzyństwa zastępczego. Jest to niezwykle ważny i donośny głos w dyskusji o niepłodności i poszanowaniu praw człowieka. Książka adw. dr Pauliny Witczak-Bruś pt. "Surogacja. Aspekty prawne macierzyństwa zastępczego" stanowiła dla Autora przewodnik po prawnych meandrach surogacji w Polce i w Europie - w książce "Surogatki. Historie kobiet, które rodzą po cichu" adwokat Witczak-Bruś występuje jako ekspert. "Nic nie sprawia większej satysfakcji niż możliwość propagowania wiedzy medycznej i nauki prawa karnego!". Serdecznie polecamy i zapraszamy do lektury!
Już w sprzedaży! Najnowsza książka adw. dr Pauliny Witczak-Bruś
Nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się książka pt.: „Surogacja – prawne aspekty macierzyństwa zastępczego”, autorstwa adw. dr Pauliny Witczak-Bruś. Książka koncentruje się na problematyce prawnej macierzyństwa zastępczego, w sytuacji gdy zostaje zawarta umowa pomiędzy kobietą rodzącą (surogatką) a kobietą, która ma faktycznie pełnić rolę matki. Opracowanie pozwala zrozumieć, na czym polega „usługa urodzeniowa”, odróżnić przestępstwo organizowania nielegalnej adopcji od handlu ludźmi i wskazać, jak w świetle prawa polskiego i orzecznictwa ETPCZ rozwiązuje się kwestie przynależności urodzonego dziecka do rodziny. W publikacji przedstawiono m.in.: pojęcie oraz genezę zjawiska surogacji, karnoprawne aspekty macierzyństwa zastępczego oraz macierzyństwo zastępcze w prawie cywilnym i rodzinnym. Opracowanie zainteresuje prawników praktyków – adwokatów, radców
IX Kongres Prawa Medycznego
Adw. dr Paulina Witczak-Bruś, w dniu 1 grudnia 2020 roku, wzięła udział w IX Kongresie Prawa Medycznego organizowanym przez Polskie Towarzystwo Prawa Medycznego. Podczas kongresu zaprezentowano aktualne zagadnienia prawa medycznego i bieżące zmiany w prawie związane z problemami podmiotów leczniczych. Dyskusje dotyczyły etyki i odpowiedzialności prawnej związanej z wykonywaniem zawodów medycznych i tego, czy stan epidemii relatywizuje prawa pacjenta.